APC by Schneider Electric SYPM10K16H Power Module
  • Part: 1274883
  • Model: SYPM10K16H
Availability
Out of Stock
  • General Information
    • Manufacturer
    • Schneider Electric SA
    • Manufacturer Website Address
    • http://www.schneider-electric.com.au
    • Brand Name
    • APC by Schneider Electric
    • Product Type
    • Power Module
A 16 kW high efficiency power module for the Symmetra PX 160 kW & PX 48 kW. This power module is backward compatible with the SYPM10KH module and will autodetect to deliver only 10 kW of power protection if installed in a PX 80 kW, 40 KW or 20 kW all-in-one.
  • Warranty
    • Limited Warranty
    • 1 Year
  • Technical Information
    • Receptacles
    • 1 x Hard Wire 5-wire (3PH+N+G)
    • Topology
    • Double Conversion Online
  • Power Description
    • Input Voltage
    • 400 V AC
    • Output Voltage
    • 230 V AC
    • 480 V AC
    • Output Power
    • 16 kW
  • Physical Characteristics
    • Mounting Location
    • Front
    • Color Family
    • Black
    • Product Color
    • Black
    • Height
    • 132 mm
    • Width
    • 483 mm
    • Depth
    • 700 mm