LG Ultrawide 49U950A-W 49" Class Dual Quad HD (DQHD) Curved Screen LCD Monitor - 21:9 - White
  • Part: 1800609
  • Model: 49U950A-W
Availability
In Stock
  • General Information
    • Manufacturer
    • LG Electronics
    • Manufacturer Website Address
    • http://www.lg.com/au
    • Brand Name
    • LG
    • Product Line
    • Ultrawide
    • Product Type
    • LCD Monitor
UltraWide Dual QHD (5120x1440) | Bigger. Sharper. Wider.
Premium picture quality | Precision in every pixel, brilliance from every angle.
Enjoy pro-grade color accuracy and consistent clarity across a wide viewing range.
Nano IPS™ Display
LG Nano IPS™ monitor displays outstanding color accuracy with a wide viewing angle.
DCI-P3 98%
With 98% coverage of the DCI-P3 spectrum, it is a great solution for accurate color display.
VESA Display HDR™ 400
HDR400 (high dynamic range) supports specific levels of color and brightness.
Color calibrated
Ensures precise and consistent color reproduction.
USB Type-C™ with 90W Power Delivery | All-in-one USB-C connectivity
The USB Type-C™ port enables display, data transfer, and laptop charging-all through a single cable. With up to 90W power delivery, it can charge a connected laptop while powering the monitor.
Stereo Speakers with Rich Bass | Immersive audio without extra speakers
The monitor features built-in 10W × 2 stereo speakers, delivering immersive audio for movies, music, and other multimedia content, and also supporting clear voice communication for video and conference calls without the need for external speakers.
49 inch with 144 refresh rate | Go wider. Play faster.
The expansive 49-inch display with DQHD (5120×1440) resolution offers an ultra-wide field of view, ideal for immersive gaming. Nano IPS technology and up to 144Hz refresh rate deliver vibrant colors and smooth motion in every moment of play.
Speedy screen, smooth gameplay
Enjoy smooth and stable gameplay with a 144Hz refresh rate, NVIDIA G-SYNC® compatibility, AMD FreeSync™, and various in-game support features.
Dual Controller (KVM Switch) | Control multiple devices with a single monitor
1ms MBR | Clear motion with 1ms MBR
Built for comfort, designed for productivity | Adaptive brightness
Live color low blue light
Sleek Stand with a Slim Base | Clutter-free with sleek stand
  • Technical Information
    • Number of Screens
    • 1
    • Screen Size Class
    • 49"
    • Viewable Screen Size
    • 49"
    • Screen Mode
    • Dual Quad HD (DQHD)
    • Panel Technology
    • Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology
    • Response Time
    • 1 ms
    • Response Time Details
    • 1 ms MBR
    • Aspect Ratio
    • 21:9
    • Mount Type
    • Wall Mountable
    • Features
    • Black Stabilizer Technology
    • Dynamic Action Sync
    • Game Mode
    • Crosshair
    • VESA DisplayHDR 400
    • sRGB
    • Color Calibration
    • Wide Viewing Angle
    • Color Vibrance
    • NVIDIA G-SYNC
    • Dual Controller
    • Motion Blur Reduction Technology
    • Ambient Lighting
    • Eye Comfort Technology
    • Low Blue Light
    • Ergonomic Design
    • Adjustable Stand
    • Yes
    • Stand Adjustments
    • Swivel
    • Height
    • Tilt
    • Curved Screen
    • Yes
  • Video
    • Maximum Resolution
    • 5120 x 1440
    • Brightness
    • 400 cd/m²
    • Tearing Prevention Technology
    • Adaptive Sync/FreeSync Premium Pro/G-sync Compatible
    • Color Gamut
    • 98% sRGB
    • 98% DCI-P3